مجله ورزشی, مکمل های بدنسازی, ویتامین ها و دارو

چه مکمل ها و ویتامین هایی رو نباید باهم مصرف کرد

مکمل ها و تداخلات دارویی

انتخاب ویتامین و مکمل مناسب بدنسازی میتونه چالش‌برانگیز باشه، به خصوص با وجود تنوع گسترده ویتامین ها و محصولات موجود در بازار.

امروز و در این مقاله قصد داریم تا درباره مکمل ها و تداخلات دارویی صحبت کنیم. در ادامه با بررسی کامل این موضوع همراه مجله فیتنس1400 باشید.

مکمل ها و تداخلات دارویی

چه مکمل ها و ویتامین هایی رو نباید باهم مصرف کرد

ترکیب برخی مکمل و ویتامین ها می توانند منجر به کاهش اثربخشی، افزایش خطر عوارض جانبی یا آسیب احتمالی به سلامت شما شود.

در اینجا چند ترکیب کلیدی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید:

آهن و کلسیم:

  • آهن می تواند جذب کلسیم را کاهش دهد و بالعکس. آنها باید حداقل با فاصله دو ساعت مصرف شوند.

روی و مس:

  • این مواد معدنی برای جذب با هم رقابت می کنند و اثربخشی هر کدام را کاهش می دهند. مصرف آنها را در ساعات مختلف روز، حداقل دو ساعت از هم در نظر بگیرید، یا مکملی را پیدا کنید که نسبت متعادلی از روی به مس را فراهم کند.

منیزیم و کلسیم:

  • مانند روی و مس، این مواد معدنی می توانند در جذب یکدیگر اختلال ایجاد کنند. مصرف آنها در ساعات مختلف روز می تواند این مشکل را کاهش دهد.

ویتامین C و ویتامین B12:

  • دوزهای بالای ویتامین C می تواند جذب و متابولیسم ویتامین B12 را کاهش دهد. توصیه می شود این مکمل ها را به طور جداگانه یا حداقل با فاصله 5 ساعت مصرف کنید.

آهن و چای سبز :

  • چای سبز در صورت مصرف زیاد و طولانی مدت می تواند باعث کمبود آهن شود و آهن می تواند اثربخشی چای سبز را کاهش دهد. توصیه می شود در روزهای مصرف مکمل یا ویتامین های آهن از چای سبز صرف نظر کنید و مصرف هفتگی آن را کاهش دهید.

ویتامین D، E و K1:

  • مطالعات نشان داده اند که جذب ویتامین K ممکن است با مصرف همزمان سایر ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین E و ویتامین D کاهش یابد. توصیه می شود این ویتامین ها را با فاصله حداقل 2 ساعت مصرف کنید تا جذب حداکثری داشته باشند.

ویتامین E و آهن:

  • آهن ویتامین E را از بین می‌برد. پس نباید این دو مکمل را با هم مصرف کنید.

کراتین و گلوتامین:

  • شما نباید کراتین و گلوتامین را با هم مصرف کنید زیرا این دو مکمل به حامل‌ها و ناقل‌های یکسانی در بدن وابسته هستند. زمانی‌ که این دو مکمل با هم مصرف شوند برای وصل شدن با حامل‌ها به رقابت می‌پردازند و یکی برنده شده و دیگری بازنده می‌شوند.

مکمل کراتین و چربی سوزها:

  • قبلاً اشاره شد کراتین و کافئین را همزمان مصرف نکنید اما مسئله مهمتری از این وجود دارد. در مورد یکی از اثرات مهمی که کراتین در بدن دارد فکر کنید. کراتین موجب احتباس و نگهداری آب درون سلول عضلات می‌شود. اکنون در مورد یکی از اعمال مهم کافئین فکر کنید. کافئین باعث تکرر ادرار می شود.

نکته:

هیچ وقت دو مکمل یا ویتامین رو که همزمان ضربان قلب را افزایش می‌دهند مصرف نکنید. این گونه مواد بهتر است در دو سیکل یا دوره متفاوت مصرف شوند.

اهداف را مشخص کنید. اگر هدف اول شما چربی سوزی است پس دوره اول چربی سوز مصرف کنید و در دوره دوم به فکر مکمل‌های عضله ساز باشید. اگر هدف شما عضله سازی است پس در دوره اول مکمل عضله ساز و در دوره دوم چربی سوز مصرف کنید.

به مکمل‌ و ویتامین ها یا منابعی که مدعی هستند همزمان با چربی سوزی، عضله سازی هم در بدن انجام می‌شود باور نکنید. نکته مهم در این زمینه این است که هیچ وقت سلامتی خود را به خطر نیندازید.

چه مدت پس از شروع یک مکمل باید قبل از مصرف دارو منتظر بمانم تا از تداخلات آن جلوگیری کنم؟

تعیین دوره انتظار دقیق بین شروع مکمل و مصرف دارو برای جلوگیری از تداخل به عوامل مختلفی از جمله مواد خاص درگیر، مکانیسم اثر آنها و نرخ متابولیسم فردی بستگی دارد. با این حال، توصیه ها و استراتژی های کلی می تواند به به حداقل رساندن خطر تداخلات نامطلوب کمک کند.

مشاوره عمومی در مورد مکمل ها تداخلات دارویی

با متخصصان مراقبت های بهداشتی مشورت کنید: قبل از شروع هر رژیم مکمل جدید، به خصوص اگر در حال حاضر داروهای تجویزی مصرف می کنید، با متخصصان مراقبت های بهداشتی مانند داروسازان یا پزشکان مشورت کنید. آنها می توانند بر اساس وضعیت سلامتی شما و داروها و مکمل های خاص درگیر مشاوره شخصی ارائه دهند.

تداخلات فارماکوکینتیک در مقابل فارماکودینامیک: تفاوت بین تداخلات فارماکوکینتیک و فارماکودینامیک را درک کنید.  فارماکوکینتیک شامل تغییراتی در نحوه جذب، توزیع، متابولیسم و ​​دفع دارو است که اغلب با تنظیم زمان یا دوز داروها قابل مدیریت است. تداخلات فارماکودینامیکی شامل اثرات مستقیم بر مکانیسم اثر دارو است که ممکن است صرفاً با تغییر زمان دوزها برطرف نشود.

استراتژی های خاص در مورد مکمل ها و تداخلات دارویی

تنظیم زمان: اگر یک تداخل شناخته شده است اما شدید نیست، تنظیم زمان بین مصرف مکمل و دارو ممکن است کمک کند. به عنوان مثال، مصرف یکی در صبح و دیگری در عصر می تواند خطر تعامل را کاهش دهد. با این حال، این استراتژی فقط باید تحت هدایت حرفه ای اجرا شود.

نظارت و گزارش دهی: به واکنش های بدن خود پس از شروع یک مکمل یا داروی جدید توجه زیادی داشته باشید. هر گونه عوارض جانبی را فوراً به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود گزارش دهید. علاوه بر این، گزارش واکنش های بد به نهادهای نظارتی مانند FDA می تواند به دیگران در مورد خطرات احتمالی هشدار دهد.

خدمات داروسازی را یکپارچه کنید: استفاده از یک داروخانه برای همه نسخه ها می تواند به ردیابی تعاملات احتمالی در نسخه های مختلف پزشکان کمک کند. داروسازان همچنین می توانند توصیه هایی متناسب با مشخصات دارویی شما ارائه دهند.

نتیجه
به دلیل پیچیدگی فعل و انفعالات و تغییرات فردی، یک پاسخ یکسان برای همه وجود ندارد که چه مدت باید بین شروع مکمل و مصرف دارو صبر کرد. ایمن ترین رویکرد مشورت با متخصصان مراقبت های بهداشتی است که می توانند وضعیت سلامت شخصی شما را ارزیابی کرده و راهنمایی ارائه دهند. استفاده از منابع قابل اعتماد برای اطلاعات به روز در مورد تعاملات بالقوه نیز بسیار مهم است. همیشه ارتباط باز با تیم مراقبت های بهداشتی خود را در مورد تمام مکمل ها و داروهایی که مصرف می کنید در اولویت قرار دهید تا از درمان ایمن و موثر اطمینان حاصل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *