مجله ورزشی

هماهنگی عصب و عضله چیست ؟

هماهنگی عصب و عضله

بدنسازان همه به دنیال عضله سازی و زیبا تر کردن عضلات‌شان هستند. آنها وزنه های بسیار سنگینی در باشگاه بلند میکنند، این کار بدون استفاده کردن از مغز اتفاق نخواهد افتاد. تکان خوردن عضلات ما حاصل چیزی به نام ارتباط عصب و عضله است. هماهنگی عصب و عضله اهمیت زیادی برای ورزشکاران دارد، چراکه آنها حرکات سختی با عضلاتشان انجام میدهند و اگر مغز نتواند آنها را پردازش کند آنها نمیتوانند حرکات را انجام دهند. در این مقاله به صورت کامل با ارتباط عصب و عضله آشنا میشیم و تمریناتی برای تقویت آن معرفی میکنیم. در ادامه با بررسی هماهنگی عصب و عضله با مجله فیتنس1400 همراه باشید.

عضلات ما برای انجام هر حرکتی باید مغز هماهنگ شود. سیستم عصبی برای انجام این هماهنگی اطلاعات و پیام هایی را بین عضلات و مغز منتقل میکند. سرعت انتقال این اطلاعات بسیار بالاست تا ما بتوانیم در زمانی معقولی کارها را انجام دهیم.

 

اهمیت هماهنگی عصب و عضله

افرادی که به این موضوع اهمیت میدهند، میتوانند اتفاقات خوبی برای خودشان رقم بزنند. مک کال نویسنده کتاب تمرین ‌های هوشمند میگوید که فکر کردن به یک عضله در حین تمرین میتواند باعث افزایش درگیری آن عضله شود. برای مثال در تحقیقی ثابت شده افرادی که در حین انجام حرکت پرس سینه به عضلات درگیر فکر میکردند، فعالیت عضلانی بیشتری نسبت به افراد دیگر داشته اند.

همچنین افرادی که در هماهنگی عصب و عضله ضعف دارند گاهی اوقات دچار مشکلاتی میشوند. از افراد مبتلا به اختلالات مربوط به ارتباط عصب و عضله می‌توان به افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی مانند اسکلروز چندگانه یا میاستنی یا افراد مصرف‌کننده داروهای نوروتوکسیک اشاره کرد.

 

تمرینات عصب و عضله

با ورزش میتوان خیلی از چیزهایی که به فکر انسان ها رجوع نمیکند را تقویت کرد. فوتبالیست ها، بدنسازان، دوچرخه سواران و دیگر ورزشکاران گاهی اوقات خواسته و ناخواسته تمریناتی برای افزایش هماهنگی عصب و عضله انجام میدهند. برای مثال بوکسور ها برای فرار کردن از حمله های حریف تمرینات زیادی انجام میدهند. در ادامه به تعدادی از این تمرینات میپردازیم.

ساده ترین راه، طناب زنی

طناب زنی حرکتی است که در اکثر ورزش ها انجام میشود و یادگیری آن نیز کار بسیار آسانی است. برای انجام این حرکت تمام عضلات بدن باید درگیر شوند، پس میتواند تاثیر خیلی خوبی روی هماهنگی عصب و عضله بگذارد. این حرکت علاوه بر درگیر کردن عضلات پایین تنه و پا، ساعد و مچ و دیگر عضلات بالا تنه را نیز دیگر میکند.

انجام تمرینات فوتبال

فوتبالیست ها تمرینات زیادی برای این موضوع انجام میدهند. اگر ویدیو های تمرینات تیم های فوتبال را تماشا کنید متوجه میشوید که بسیاری از تمرینات فوتبالیست ها به موجب افزایش هماهنگی عصب و عضله انجام میشود. دروازه بان های فوتبال به دلیل توپ های سریعی که به سمتشان می‌آید باید نسبت به دیگر پست ها هماهنگی عصب و عضله بالایی داشته باشند.

یوگا و مدیتیشن

یوگا و مدیتیشن باعث کاهش استرس و تنش، افزایش انعطاف پذیری عضلات و تقویت توازن بدن می‌شوند. این تمرینات به بهبود هماهنگی عصب و عضله کمک کرده و فشارهای روزانه را کاهش می‌دهند. استفاده از آنها به حفظ سلامت و عملکرد بهینه سیستم عصبی و عضلات کمک می‌کند.

 

جمع بندی

هماهنگی عصب و عضله به معنای ارتباط مغز و عضلات برای انجام حرکت های مختلف است. عضلات ما برای انجام دادن هر حرکتی توسط سیستم عصبی پیام های به سمت مغز میفرستد. اگر هماهنگی آنها کند و دارای اختلال باشد مشکلاتی برای فرد پیش می‌آید. ما میتوانیم با تمرین های مختلف ورزشی هماهنگی آنها را بیشتر کنیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *