مجله ورزشی, ویتامین ها و دارو

ویتامین c چه تاثیری در بدنسازی دارد؟

تاثیر ویتامین c در بدنسازی

ویتامین c یکی از پراستفاده ترین ویتامین ها در هرجایی از جهان است. این ویتامین از بسیاری از بیماری ها جلوگیری میکند و تاثیری خوبی بر سلامت بدن میگذارد. ویتامین c در بین بدنسازان نیز استفاده زیادی میشود. بدنسازان و ورزشکاران باید به صورت منظم از این ویتامین استفاده کنند و آن را در برنامه غذایی‌شان قرار دهند.ما در این مقاله به طور کامل به تاثیر ویتامین c در بدنسازی میپردازیم. شما عزیزان برای خرید انواع مکمل‌های بدنسازی اعم از انواع ویتامین‌ها، کراتین، گینر و انواع مکمل های قبل و بعد تمرین میتوانید از فروشگاه فیتنس1400 دیدن کنید.

 

ویتامین c چیست

قبل از بررسی تاثیر ویتامین c در بدنسازی باید با ویتامین c آشنایی کامل پیدا کنیم. ویتامین c یک ویتامین محلول در آب است که بدن ما نمیتواند آن را سنتز کند و ما باید از راه های مختلف مثل مواد غذایی و مکمل ها این ویتامین را به بدن برسانیم. این ویتامین یکی از مهم ترین عناصر برای تضمین سلامتی بدن است و استفاده از آن برای بدن ضروری است.

 

فواید ویتامین c در بدنسازی

همانطور که گفتیم این ویتامین برای بدنسازان اهمیت بالایی دارد. یکی از دلایل اصلی این موضوع جلوگیری از مضرات رادیکال های آزاد است. به زبان ساده در هنگام ورزش تولید ROS در بدن افزایش می‌یابد که مضراتی به همراه دارد. البته ROS یک چیز عادی برای بدن است و نبودش باعث مشکلاتی میشود. شما میتوانید با مصرف ویتامین c از آسیب های آن جلوگیری کنید.

البته این فقط یکی از دلایل استفاده از ویتامین c در بدنسازی بود. دلایل دیگر مصرف ویتامین c عبارتند از:

  • بهبود عملکرد ورزشی
  • رفع خستگی بعد تمرین
  • بهبود ریکاوری
  • کمک به عضله سازی
  • تعادل هورمون ها

 

 

فواید دیگر ویتامین c

بالاتر به تاثیر ویتامین c در بدنسازی پرداختیم، اما همانطور که گفتیم این ویتامین تاثیرات زیادی بر سلامت عمومی بدن نیز دارد. این تاثیرات عبارتند از:

  • کاهش خطر ابتلا به بیماری ها قلبی
  • کمک به جذب آهن
  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • کمک به حافظه
  • کمک به درمان بیماری ها

 

منابع دریافت ویتامین c

حالا که با فواید ویتامین c در بدنسازی آشنا شدیم باید بدانیم که چطور میتوانیم این ویتامین را به بدنمان برسانیم. دریافت این ویتامین دو راه معمول دارد:

قرص ویتامین c

یکی از بهترین راه های دریافت ویتامین c استفاده از قرص ویتامین c و قرص جوشان است. شما میتوانید با استفاده از قرص های ویتامین c به مقدار مورد نیاز بدنتان این ویتامین را دریافت کنید. همچنین این قرص را میتوانید به دو صورت قرص جوشان و قرص معمولی تهیه کنید.

مواد غذایی

اگر میخواهید از مواد غذایی این ویتامین را دریافت کنید و از قرص استفاده نکنید، میوه ها بهترین منبع برای شما هستند. پرتقال یکی از غنی ترین منابع برای دریافت ویتامین c است. همچنین شما میتوانید از توت فرنگی، لیمو و گوجه فرنگی نیز برای دریافت ویتامین c استفاده کنید.

 

نحوه مصرف ویتامین c

اگر شما از قرص ویتامین c یا قرص جوشان برای تامین ویتامین c مورد نیاز بدن استفاده می‌کنید، بهتر است که آن را در زمان های معین و اصولی استفاده کنید. بهترین زمان مصرف ویتامین حدود 30 دقیقه قبل از صبحانه است چرا که در این زمان بدن جذب بالاتری دارد. همچنین شما برای مصرف ویتامین c در بدنسازی میتوانید قبل از تمرینات ورزشی از این قرص استفاده کنید.

 

نتیجه گیری

تاثیر ویتامین c در بدنسازی چیست؟ ویتامین c یکی از پر استفاده ترین ویتامین هاست که بدنسازان هم از آن استفاده زیادی میکنند. این ویتامین اهمیت بالایی در سلامتی بدن دارد, همچنین تاثیرات مثبتی در بدنسازی دارد. ما میتوانیم از راه های مختلفی از این ویتامین را به بدنمان برسانیم، که بهترین آنها قرص ویتامین c است. ما در این مقاله به طور کامل به ویتامین c در بدنسازی پرداختیم و از جنبه های مختلف این ویتامین را بررسی کردیم. امیداریم از مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *