مجله ورزشی

هورمون رشد چیست

هورمون رشد چیست

هورمون رشد چیست؟ در دنیای امروز خیلی از افراد به دنبال داشتن بدنی عضلانی و زیبا هستند. هورمون رشد یا سوماتروپین یکی از مهم ترین عناصر برای عضله سازی میباشد. اگر تصمیم دارید که ورزش بدنسازی را به طور جدی انجام دهید باید با این هورمون آشنایی کامل داشته باشید. این هورمون همانطور که از اسم‌ش معلوم است بر روی رشد عضلات، قد، مو و… تاثیر میگذارد.بدن آقایان حدود 10 برابر بیشتر از بانوان این هورمون را دارد و همین باعث بسیاری از تفاوت ها شده. برخی از بدنسازان از راه های مختلفی مثل مصرف مکمل یا تزریق سعی میکنند این هورمون را در بدنشان افزایش دهند. ما در این مقاله به سوال “هورمون رشد چیست” میپردازیم و با راه های افزایش هورمون رشد در بدن بدون مصرف دارو آشنا میشویم. لطفا در ادامه با مجله فیتنس1400 همراه باشید.

 

تاثیرات هورمون رشد در بدنسازی

همانطور که بالاتر و در جواب سوال هورمون رشد چیست گفتیم، این هورمون برای بدنسازان اهمیت بالایی دارد. وجود هورمون رشد بالا در بدن تاثیرات زیادی بر عضله سازی دارد. این تاثیرات عبارتند از:

افزایش قدرت

شما با بالا بردن هورمون رشد در بدن میتوانید قدرتتان را افزایش دهید و وزنه های سنگین تری را بلند کنید. سوماتروپین سنتز کلاژن را در بافت عضلات تحریک میکند و باعث افزایش قدرت می‌شود. حتما پیش آمده که در باشگاه های بدنسازی دیده باشید افرادی وزنه های بسیار سنگینی بلند میکنند. این افراد به دلیل تزریق آمپول هایی که دارای هورمون رشد هستند به قدرت بالایی رسیده اند. البته باید در نظر داشته باشید که این آمپول ها مضراتی برای بدن دارند و فقط افرادی که در مسابقه شرکت می‌کنند میتوانند از آن زیر نظر پزشک استفاده کنند. در ادامه به مضرات تزریق این آمپول ها خواهیم پرداخت.

بهبود ریکاوری

تاثیر هورمون رشد در بدنسازی چیست؟ یکی از اصلی ترین جواب ها برای این سوال تاثیر بسیار زیادش بر ریکاوری عضلات است. حتما دیده اید ورزشکارانی که برای مسابقات قهرمانی تمرین میکنند هر روز یک یا دو جلسه تمرین میکنند. اگر این تمرینات سنگین را افراد عادی انجام دهند عضلات آنها نمیتوانند رشد کنند، چرا که بازیابی و ریکاوری نمی‌شوند. اما افرادی که از آمپول سوماتروپین استفاده میکنند ریکاوری خیلی بهتری دارند و میتوانند بسیار راحت تر ریکاوری شوند.

سایر دلایل

یکی از مهم ترین دلایل مصرف سوماتروپین تاثیر بسیار زیاد آن در از بین بردن چربی هاست. چربی سوزی برای خیلی از افراد مخصوصا بدنسازانی که در مسابقات شرکت میکنند و به دنبال بدنی کات هستند اهمیت بالایی دارد. همچنین این هورمون بر درمان شکستگی استخوان و درمان برخی بیماری ها سرطانی تاثیر زیادی دارد.

 

عوارض هورمون رشد بالا چیست

در ادامه پاسخ به سوال هورمون رشد چیست باید با عوارض آن آشنا شویم. برخی از عوارض وجود هورمون رشد بسیار بالا در بدن عبارتند از:

  • رشد غیرطبیعی و نامتوازن در بدن و اندام‌ها
  • بازیابی سریع و نامتعادل از آسیب‌ها و زخم‌ها
  • افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی
  • افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های دیابت
  • اختلال در فرایندهای متابولیسمی بدن
  • اضطراب و اختلالات روانی
  • بروز عوارض جانبی در سیستم گوارشی
  • افزایش فشار خون
  • افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چربی خون
  • اختلالات در سیستم ایمنی بدن

با توجه به اینکه هورمون رشد دارای تأثیرات گسترده‌ای بر سلامت بدن است، ضرورت دارد که هر گونه تغییر در سطح این هورمون توسط یک پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد و اقدامات لازم برای کنترل آن انجام شود.

 

 

راه های افزایش هورمون رشد

همانطور که بالاتر گفتیم با تزریق برخی آمپول ها میتوان هورمون رشد را در بدن افزایش داد. اما این کار عوارض منفی زیادی بر سلامت بدن دارد و باید به دنبال جایگزین برای آن باشیم. ما میتوانیم با انجام بعضی کارها به صورت طبیعی این هورمون را در بدن افزایش بدیم. راه های طبیعی افزایش هورمون رشد چیست؟

1 انجام رژیم فستینگ

رژیم فستینگ نوعی رژیم برای کاهش وزن است که در آن اهمیت ندارد چه غذایی مصرف میکنید، بلکه زمان غذا خوردن شما در این رژیم مهم است. این رژیم که با نام روزه داری متناوب نیز معروف است، یکی از معروف ترین راه های کاهش وزن است. شما میتوانید در صفحه رژیم فستینگ چیست به طور کامل با انواع مختلف این رژیم و فواید و عوارض آن آشنا شوید.

2 سوزاندن چربی ها

هر چقدر که میزان چربی بدن شما پایین تر باشد، میزان هورمون رشدتان بالاتر می‌رود. تحقیقاتی که بر روی افراد مختلف انجام شده نشان میدهد که میزان چربی بدن رابطه معکوس با هورمون رشد دارد. برای کاهش چربی بدن باید ورزش کنید و تغذیه خوبی داشته باشید. همچنین در کنار آنها میتوانید از کپسول چربی سوز نیز استفاده کنید.

3 انجام تمرینات مقاومتی

بدنسازی تاثیر زیادی در افزایش هورمون رشد دارد. افرادی که به صورت منظم تمرینات مقاومتی انجام میدهند هورمون رشد بیشتری نسبت به دیگر افراد دارند. همچنین شما با انجام دادن ورزش ها هوازی چربی سوزی خواهید کرد که باعث افرایش هورمون رشد میشود. پس انجام تمرینات ورزشی میتوانید یکی از پاسخ های اصلی به سوال “راه های افزایش هورمون رشد چیست” باشد.

4 مصرف روزانه ال آرژنین

یکی از اصلی ترین دلایل مصرف قرص ال آرژنین افزایش هورمون رشد در بدن است. شما میتوانید با مصرف روزانه حداقل یک یا دو گرم ال آرژنین و حداکثر 8 تا 10 گرم از آن، هورمون رشد را در بدنتان افزایش دهید. این قرص در بین افرادی که به دنبال عضله سازی یا افزایش قد هستند محبوبیت بالایی دارد. برای آشنایی بیشتر با این قرص میتوانید از مقاله ال آرژنین چیست استفاده کنید

5 دلایل دیگر

خواب یکی از اصلی ترین عناصر در افزایش هورمون رشد است. شما با داشتن خوابی کافی و منظم میتوانید هورمون رشد را افزایش دهید چراکه میزان ترشح هورمون رشد در زمان خواب بیشتر از زمان های دیگر است. همچنین با مصرف برخی مکمل ها مثل بتاآلانین، ملاتونین، کراتین و گلوتامین میتوان سطح هورمون رشد را در بدن افزایش داد.

 

نتیجه گیری

هورمون رشد چیست؟ این هورمون یکی از مهم ترین عناصر در عضله سازی و بدنسازی است که میزان آن در بدن افراد متقاوت است. این هورمون تاثیرات بسیار زیادی در بدن دارد، برای مثال افرادی که در سن رشد هستند برای افزایش قد به این هورمون نیاز دارند. هورمون رشد در بین بدنسازان نیز اهمیت بالایی دارد چرا که بر ریکاوری، قدرت و عضله سازی تاثیر مثبتی دارد. باید توجه داشته باشید که دریافت این هورمون با تزریق آمپول عوارض زیادی دارد و حتما باید تحت نظر پزشک انجام شود. ما در این مقاله به صورت کامل به سوال “هورمون رشد چیست” پرداختیم و آن را به طور کامل بررسی کردیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *