مجله ورزشی

شاخص توده بدنی یا BMI چیست ؟

BMI یا شاخص توده بدنی چیست ؟

BMI چیست؟ امروزه داشتن وزن ایده آل برای خیلی از مردم اهمیت بالایی دارد. یکی از کارهای مهمی که باید برای رسیدن به وزن ایده آل انجام دهیم اندازه گیری دقیق وزن است. bmi یا شاخص توده بدنی به معنی بررسی وزن افراد با توجه به قد آنهاست. این تست نشان میدهد وزن ایده‌آل شما چقدر است و به چه اندازه به افزایش یا کاهش وزن نیاز دارید. در ادامه به صورت کامل به شاخص توده بدنی و سوال “BMI چیست” میپردازیم.

همچنین شما عزیزان برای خرید انواع مکمل‌های بدنسازی اعم از انواع ویتامین‌ها، کراتین، گینر و انواع مکمل های قبل و بعد تمرین میتوانید از فروشگاه فیتنس1400 دیدن کنید.

 

نحوه محاسبه BMI

برای پاسخ به سوال bmi چیست ابتدا باید با نحوه محاسبه آن آشنا شویم. برای محاسبه شاخص BMI ابتدا باید قد و وزن خود را اندازه بگیرید. سپس محاسبات زیر را انجام دهید:

bmi = مجذور قد / وزن

در این فرمول ساده ابتدا قد را (بر اساس متر) به توان دو رساندیم، سپس وزن بدن (بر اساس کیلوگرم) را بر عدد به دست آمده تقسیم کردیم. برای مثال فردی با 100 کیلوگرم وزن و دو متر قد به عدد 25 میرسد.

 

نتیجه bmi

در ادامه پاسخ به سوال BMI چیست به نتیجه این تست میرسیم. شما پس از محاسبه کردن شاخص توده بدنی خود به عددی میرسید. معنی این عدد را میتوانید در جدول زیر پیدا کنید:

bmi معنی
کمتر از ۱۶.۵  کمبود وزن زیاد
 ۱۶.۵ تا ۱۸.۵ کمبود وزن
 ۱۸.۵ تا ۲۵ وزن نرمال
 ۲۵ تا ۳۰ در آستانه چاقی
 ۳۰ تا ۳۵ چاقی درجه یک
 ۳۵ تا ۴۰  چاقی درجه دو
بیشتر از ۴۰ چاقی مرگبار

 

bmi برای ورزشکاران

تاثیر bmi برای ورزشکاران چیست؟ اگر که شما بدنساز هستید و توده عضلانی بالایی دارید نباید از تست bmi استفاده کنید، چرا که این تست برای تخمین زدن میزان چربی بدن استفاده میشود، اما بدن شما دارای عضلات زیادی است و این عضلات چگالی بالایی دارند. این تست قادر به تشخیص عضله و چربی نیست و میتواند نتیجه اشتباهی داشته باشد. بدنسازان باید از جایگزین های این تست استفاده کنند.

 

خطرات BMI بالا

در جواب به سوال bmi چیست گقتیم که bmi بالای 25 به معنای چاقی و اضافه وزن است. اضافه وزن میتواند خطرات بسیار زیادی برای سلامتی بدن داشته باشد. این خطرات عبارتند از:

 • دیابت نوع دو
 • کلسترول بالا
 • بیماری های قلبی
 • فشارخون بالا
 • افزایش احتمال ابتلا به سرطان
 • مرگ زودرس

برای کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل شما باید تحت نظر یک پزشک ورزش کنید و رژیم غذایی داشته باشید.

 

خطرات BMI پایین

همانطور که bmi بالا بر سلامت بدن اثر منفی میگذارد، bmi کمتر از 18.5 هم باعث بروز مشکلاتی میشود. این مشکلات عبارتند از:

 • مشکلات معده و گوارشی
 • دیابت
 • مشکلات تیروئید
 • افزایش احتمال ابتلا به سرطان
 • مرگ زودرس

برای رفع این مشکل نیز باید حتما یک رژیم غذایی مخصوص افزایش وزن در کنار ورزش داشته باشید.

 

سخن آخر

bmi چیست؟ bmi یا شاخص توده بدنی تستی برای تشخیص میزان چربی بدن است. با تقسیم کردن وزن برا قد عددی به دست می‌آید که نشان دهنده وضعیت بدن شماست. در این مقاله از وبسایت فیتنس 1400 به طور کامل نتایج این تست را بررسی کردیم و به خطرات BMI غیر نرمال پرداختیم. امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *